Geri dön!

Eğitimin İyisi, Reklamın Kötüsüne Dair

11.4.2018 13:38:41 / yazar Pınar Özkılıç

Ülkemizde son 3 yılda sayıları yüzde yüz artan, her semtte onlarcasına rastlayabildiğimiz özel okullar, hem teknolojik gelişmelere göre donattıkları araç-gereçlerden hem de sınıflardaki öğrenci sayısının eğitime uygunluğu açısından devlet okullarından ayrışıyor.

Bilinçlenen veli profiliyle ebeveynler çocukları için iyi eğitim veren okulları tercih etmek istiyor. Eğitim kurumları içinse asıl sorun bu noktada başlıyor. Çünkü geneline baktığımızda, eğitim kurumları ya birbirini taklit ediyor ya da kalıplaşmış sözlerin ötesine geçemiyor.

Velinin gerçekten okul arayışında olduğu bir dönemi ele alalım. Eğitim kurumlarının web sitelerini tek tek inceleyen, sosyal medyada paylaşılan postlara bakan, etkinlikler ile ilgili yayınlanan her videoyu pür dikkat izleyen ve çocuğu için en iyisine karar vermeye çalışan bir hedef kitle var karşımızda. Bu hedef kitle eğitim kurumlarını araştırırken, girdiği her üç web siteden ikisinde ‘iyi eğitim’ mesajı ile karşılaşıyor. Çünkü bütün eğitim kurumları aynı mesajı veriyor. Bu durumda hedef kitleniz bundan sonra gördüğü hiçbir ‘iyi eğitim’ mesajını almamaya başlıyor. Çünkü aynı mesajı farklı kanallardan defalarca aldı ve o mesaj artık inandırıcılığını ve etkisini kaybetti.

Peki eğitim kurumları için etkili bir pazarlama iletişimi nasıl oluşturulmalı?

Bunun en doğru yolu eğitim kurumu ve reklam ajansının müşterek çalışmasıdır. Pazarlama iletişimi oluştururken, işletmenin mikro ve makro çevresi hakkında bilgilerin analiz edilmesi gerekir ki bu bilginin işletme yani kurum tarafından analiz edilmesi daha doğrudur. Hedef kitle analizi, konumlandırma, strateji, reklam ve tanıtım aşamaları ise reklam ajansının bilgi, deneyim ve uzmanlığıyla ele alındığında hedeflenen noktaya ulaşmada en doğru yoldur.

Gerçek bir reklam ajansıyla çalıştığınızda, örnekle açıkladığım hedef kitleyi size tam da ihtiyacı olduğu anda yakalarsınız. Facebook’ta oyun oynayan, internette alışveriş yapan, dizi arasında televizyon izleyen, sabah arabasında işe giden ya da durakta otobüs bekleyen
hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı istediğiniz mecrada söyleyebilirsiniz. Profesyonel bir reklam ajansı pazarlama iletişimi stratejisini hedef kitlede ilgi uyandırmak, merak ettirmek, istek yaratmak ve harekete geçirmek üzere kurgular. Bu durumda ‘iyi eğitim’ mesajından çok daha etkili ve vurucu mesajlar ile hedef kitlenize tam da duyurmak istediklerinizi iletebilirsiniz.

Geri dön!